بناها معماری - Architecture

کنیسه ملانسیان

  • اصفهان از دیرباز پذیرای مذاهب و ادیان مختلف بوده که آزادانه و در کمال صلح و آرامش با یکدیگر همزیستی داشته اند. از نشانه های این همزیستی می‌توان به وجود مساجد، کلیساها، کنیسه‌ها و آتشکده‌هایی اشاره کرد که از ادوار مختلف تاریخی به جای مانده‌اند.
    جامعه یهودی اصفهان جهت انجام مراسمات مذهبی خود کنیسه‌های بسیاری ساخته اند. از جمله کنیسه عمو شیعا، کنیسه ملا یعقوب، کنیسه ملا ربیع، کنیسه بزرگ، کنیسه کوچک، کنیسه گلبهار، کنیسه اتحاد، کنیسه دکتر داوود و … . اغلب این کنیسه ها دارای معماری ای ساده و بدون آرایش هستند و تنها در برخی موارد جز کاربندی‌های ساده از دید هنری و ویژگی های معماری چیز جالب توجهی ندارند. جز کنیسه ملا نسیان در محله جوباره که از این قاعده مستثنی است و گذشته از ظاهر خارجی ساده درون ساختمان کنیسه دارای تزئینات و آرایه‌بندی منحصر بفرد است. که نسبت به سایر عبادتگاه های دین یهود در اصفهان نوعی ساختارشکنی محسوب می‌گردد. چرا که با توجه به توصیه های این دین توجه به سادگی در ساخت بنای کنیسه یک اصل مهم محسوب می‌گردد، زیرا هنگام عبادت توجه کامل از آن معبود است.
    کنیسه ملا نسیان در سال ۱۲۹۴ هجری خورشیدی توسط ملا نسیان و همسر ایشان بنیان نهاده شده است. این بنای زیبا دارای معماری کاملا ایرانی است با آرایه و کاربندی‌های نفیس گچی. سطح کنیسه یک متر از کوچه پایین تر است و ورودی آن بصورت هشتی است که به داخل ساختمان و حیاط مرتبط است. بنا بصورت مرکزگراست و تنها “هخال”(مشابه محراب در مساجد) در دیوار غربی، تالار اصلی را جهت می‌بخشد. در مرکز تالار “تواء” قراردارد، جایگاهی که خاخام بر آن مراسمات و نیایش ها را انجام می‌دهد که بلند تر از زمین است و مردان گرد آن می ایستند.
    جایگاه نشیمن خانم‌ها بصورت جداگانه است و بانوان بوسیله شبکه‌هایی به تالار اصلی مرتبط است و ازاین طریق می‌توانند صدای خاخام را بشنوند و مراسم را همراهی ‌نمایند.
    همراهی و همدلی با اقلیت‌ها و سایر ادیان الهی می‌تواند باعث آرامش، رضایت و اطمینان خاطر از همزیستی در کنار اکثریت مسلمان شود. تیم اینجاست شما را به دیدن این بنای زیبا و ارزشمند دعوت می‌ نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *