معرق کاری روی چوب
صنایع دستی

معرق کاری روی چوب

معرق هنر ایجاد طرح و نقش های زیبا توسط چوب های رنگی است. به عبارتی دیگر معرق استفاده از دوربری ها و تلفیق های چوب های رنگی است به صورتی که هر خط کنار خط دیگر قرار میگرد. آموزش این هنر زیبا در ایران در سال ۱۳۰۹ و به همت استاد حسین طاهر زاده بهزاد و گروهی دیگر  از هنرمندان بود که مدرسه صنایع مستظرفه را بنیان گذاشتند. ریشه معرق به اواخر دوره ایلخانیان و بعد از آن تیموریان بر می گردد.تیموریان ابداع کننده کاشی معرق بودند و بعدها با الهام ازین نوع کاشی معرق روی چوب پدید آمد.

معرق کاری روی چوب
معرق کاری روی چوب

معرق روی چوب با استفاده از چوب های ریز و کوچکی است که طرح بزرگتری را پدید می آورد . غیر از چوب روی مصالح دیگری مثل فیبر، خاتم، فلز و صدف نیز انجام می شود. قدیمی ترین اثر معرق کاری شده بر روی چوب در ایران به استاد احمد رعنا( تصویر دو سوارکار ) تعلق دارد. این اثر در سال ۱۳۱۳ ساخته شده و به روش های ابتدایی و با استفاده از مغار معرق کاری شده است . از سال ۱۳۳۴  رنگهای محدود به رنگهای متنوع تبدیل شد.استاد محمد طاهر امامی سبک و رنگهای متفاوتی را در معرق کاری ایجاد کرد و ازین رو ایشان را پدر معرق کاری ایران می نامند.

ابزار های معرق :

کمان ، تیغه، اره مویی، چکش، گازانبر،سوهان،لیسه، گونیا

معرق کاری روی چوب
معرق کاری روی چوب

مراکز تولید محصولات معرق :

تهران، اصفهان، اراک، شیراز،ساری، رشت، ارومیه.

مراحل معرق کاری :

  • انتخاب طرح مناسب برای معرق کاری ( طرح هایی همچون گل و مرغ ، اسلیمی ، مینیاتور ، رئال ،نقاشی ، رنگ و روغن ، آبرنگ )
  • انتخاب زیر کار معرق کاری چوب ( معمولا زیر کار معرق سه نوع می باشد : تخته چند لا ، نئوپان ، کلاف. در صورتی که کار کوچک باشد از تخته چندلا و نئوپان و اگر کار بزرگ باشد از کلاف استفاده می کنند.
  • دوربری کردن طرح معرق
  • پرس کاری ( به دو روش سرد و گرم )
معرق کاری روی چوب
معرق کاری روی چوب

چوب های مناسب معرق :

آبنوس، فوفل، گلابی، سنجد، صندل،راش، نارنج،عناب، صنوبر، توت گردو، کنار،کيکم، آکاژو، ساج، سرخدار، بقم، زيتون، بادام، اقاقیا، ملچ، خرمالو، زرشک، شمشاد، افرا ،ممرز، چنار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *