ایران را باید دید ، مناطق دیدنی آذربایجان شرقی قسمت چهارم
بناهای تاریخی سفر - travel معماری - Architecture

ایران را باید دید ، مناطق دیدنی آذربایجان شرقی قسمت چهارم

ایران را باید دید ، مناطق دیدنی آذربایجان شرقی قسمت چهارم

اگر پس از گشت و گذار و دیدن جاذبه های تاریخی و گردشگری منحصر به فرد تبریز، به فکر یک روز پرهیجان در بالاترین نقطه این شهر بودین پیشنهاد تیم اینجاست به شما کوه عینالی است . کوه هایی عاری از پوشش گیاهی و سرخ رنگ که تبریز را در بر دارد.

"<yoastmark

کوه عینالی:

کوه عینالی یا عینال زینال یکی از پربازدید ترین جاذبه گردشگری تبریز است. در این کوه یکی از مهمترین زیارتگاه های تبریز واقع شده است. تاورنیه جهانگرد فرانسوی در سفرنامه اش نوشته این آرامگاه در دوران پیش از اسلام آتشکده و عبادتگاه بوده که پس از ورود اسلام تبدیل به زیارتگاه می شود.از جاذبه های این کوه میتوان به تله کابین، زیپ لاین،دریاچه مصنوعی داغ گلی ،رستوران و کافی شاپ ، بوفه، سرویس های بهداشتی اشاره کرد.

"<yoastmark

بقعه عون بن علی :

یکی دیگه از جاذبه های کوه عینالی زیارتگاهی است که به دوتن از فرزندان حضرت علی (ع)  به نام های عون بن علی و زید بن علی منسوب است . قدمت این بقعه به دوره ایلخانی می رسد و در گذشته آتشکده بوده .  بنا به نظر تاورنیه این بنا قبلا کلیسا بوده و پس از ورود اسلام به ایران ، تبدیل به مسجد و زیارتگاه شده است.این بنا از ۹ اتاق، ۲ مناره تو پر، ۵ ستون سنگی بزرگ ، ۶ گنبد، ایوان و هشتی تشکیل شده است.ستون های سنگی در گذشته از جنس چوب بوده که بعدها با سنگ جایگزین شد. این بقعه تا قرن نهم سالم بوده ولی پس از آن بارها آسیب دید و در دوره صفوی و قاجار مرمت شد. آخرین مرمت ها هم در سال های اخیر بوده و نام این بقعه در میراث فرهنگی به ثبت رسیده است .

"<yoastmark

نکته مهمی که باید به هنگام رفتن به این کوه توجه کنید اینه که در فصل بهار و تابستان بادهای شدیدی می آید به طوریکه درختان را به یک سمت خم می کند، لازمه که یه لباس گرم و سبک همراه خود داشته باشید. هرچند که این باد ها در فصول دیگر هم وجود دارد اما شدت کمتری دارد.

"<yoastmark

آدرس: ارتفاعات شمالی تبریز، اتوبان پاسداران بعد از پل عابر پیاده

ساعت کاری تله کابین :۸ تا  ۲۲

تلفن رزرو : ۲۳۶۷۳۴۳- ۰۴۱۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *